piątek, 4 marca 2011

Architektura wnętrz - sztuka dla każdego

Autorem artykułu jest Alexander Calvado


Zakup domu czy mieszkania to połowa sukcesu, o którym marzy chyba każdy młody człowiek. Druga połowa to umiejętne wykończenie i wyposażenie swojego lokum, tak, aby było komfortowe i funkcjonalne, abyśmy czuli się w nim jak "u siebie w domu". Proces projektowania, wykańczania i wyposażania wnętrz ... Zakup domu czy mieszkania to połowa sukcesu, o którym marzy chyba każdy młody człowiek. Druga połowa to umiejętne wykończenie i wyposażenie swojego lokum, tak, aby było komfortowe i funkcjonalne, abyśmy czuli się w nim jak "u siebie w domu".

Proces projektowania, wykańczania i wyposażania wnętrz rządzi się swoimi prawami. Prawa te są znane wszystkim architektom wnętrz i każdy z nich stosuje te podstawowe prawa aranżacji wnętrz. Ty również możesz je zastosować.

Po pierwsze przeanalizuj powierzchnię i przestrzeń. Zbadaj co jest do dyspozycji, jakie masz pole do popisu. Ważne jest abyśmy wiedzieli jaki pomieszczenia, jakie powierzchnie podłogi i jaki powierzchnie ścian mamy do dyspozycji. Ile mamy okien, ile drzwi.

Po drugie przeanalizuj potrzeby. Wiadomo inne potrzeby będą miały single a inne rodziny z dziećmi. Ważne jest abyśmy wylistowali sobie jakie mamy potrzeby, jakie pomieszczenia i o jakiej funkcjonalności potrzebujemy. Pomoże nam to w rozplanowaniu całego lokum.

Trzeci krok to decyzja odnośnie stylu i upodobań. Wnętrza mają być takie jakie lubisz, że by czuć się w nich dobrze i komfortowo.

Czwarty krok to już wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Musimy zdecydować z czego zrobimy podłogi, co damy na ściany, jakich materiałów użyjemy do łazienki i kuchni.

Kolejna sprawa to ekipa wykończeniowa. Parkieciarze, glazurnicy, malarze, stolarze - to właśnie ich musisz szukać. Warto sprawdzić co robili wcześniej. Dobrze jest znaleźć ekipę z polecenia, masz wtedy prawie 100% gwarancję jakości, rzetelności i terminowości.

Przychodzi czas realizacji i w tym momencie trzeba bardzo uważać - o ile w poprzednich etapach można było zmieniać decyzje bezkarnie, bez większych kosztów, o tyle w tym etapie każda zmiana już wykonanej pracy będzie powodowała dodatkowe koszty. Należy każdy krok przemyśleć i zastanowić się nad nim kilkukrotnie.

Po zakończeniu pracy już można tylko posprzątać i cieszyć się wykończonym mieszkaniem. Ale tak nie do końca, ponieważ trzeba jeszcze pomyśleć o kilku detalach, które nadają klimat wnętrzom. To przede wszystkim dekoracje i tkaniny, takie jak np. pościel, obrusy, ręczniki, wazony, lampy.


---

Calvado.pl - Twój dom, Twój styl, Twój klimat

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz